Monochromatyczne wnętrza stają się coraz bardziej popularne i nie wygląda na to, by ten trend miał się zmienić. Dla przypomnienia wspomnimy jedynie, ze monochromatyczna aranżacja wnętrza oznacza podporządkowanie go jednej barwie. Jednak pamiętajmy – nie jest to wcale warunek, że wszędzie musimy zdecydować się na ten sam kolor. Taka stylizacja, utrzymana w tym stylu, wymaga sporej kreatywności oraz wnętrzarskiej wyobraźni, a przede wszystkim odwagi. Od tego, jak skomponujemy całość, zależy późniejszy efekt, który może być naprawdę zachwycający, niosący ze sobą harmonię oraz klasę. Dziś zastanowimy się nad tym, jak urządzić monochromatyczne wnętrza i na co należy zwrócić uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.
Wiele tonacji jednego koloru
Jeśli zdecydowaliśmy się na aranżację wnętrza w stylu monochromatycznym, powinniśmy zacząć od wyboru koloru bazowego. To właśnie od będzie wyznaczał kierunek, którego powinniśmy się trzymać. To, jaki kolor wybierzemy, zależy wyłącznie od nas i naszych preferencji. Z powodzeniem możemy zdecydować się na narwę nasyconą i intensywną lub wybrać zupełnie neutralną. Najważniejsze jest to, by patrzeć szeroko na daną barwę i dostrzegać rożne możliwości jej wykorzystania.
Wnętrza monochromatyczne spotykamy częściej, niż nam się wydaje. Wystarczy bliżej przyjrzeć się stylowi skandynawskiemu, który jest naprawdę popularny i z powodzeniem gości w naszych domach czy mieszkaniach. Operuje on na bielach, szarościach, jasnych beżach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać zupełnie inny kolor, który zdominuje wybrane wnętrze. Możemy śmiało zdecydować się an odważne kolory, takie jak zieleń, czerwień, czy żółć. Wszystko zależy od naszych preferencji i docelowego przeznaczenia urządzanego przez ans wnętrza.
Jeśli już wybraliśmy barwę, zastanówmy się nad tym, jak wnętrze ma wyglądać. Pamiętajmy, że w stylizacji monochromatycznej łatwo jest uzyskać efekt przytłoczenia, które często daje jednolita kolorystyka. Jednak jeśli wybierzemy odpowiednie detale i różnego rodzaju akcenty dekoracyjne i z wyczuciem stylu je wkomponujemy w całość, uzyskamy naprawdę zadowalający efekt. Jednak pamiętajmy, by detale te były dobrane w odpowiednich barwach i odcieniach wybranego koloru. Na przykład, jeżeli pomalujemy ściany najjaśniejszą wersją koloru bazowego, to dobierzmy do niego np. sofę, fotele zasłony czy dywan w o wiele mocniejszym wariancie tego koloru bazowego. Jeśli ściany zaś będą ciemne, wówczas lekkości pomieszczeniu doda sofa w jaśniejszej tonacji. Warto śmiało podejmować decyzje i stosować delikatną zasadę kontrastu, jednak ciągle trzymając się bazowej barwy.
Ponadto styl monochromatyczny to nie tylko kolory, ale również różne faktury i materiały, które możemy niemalże dowolnie łączyć, a na Ewo śmiało eksperymentować w tej kwestii. Połączenie powierzchni matowych w połyskiem? Czemu nie! Każdy efekt może dać nam inne wrażenie tego samego koloru, dzięki czemu efekt będzie naprawdę zachwycający. Doskonale sprawdzą się także elementy aranżacji całego wnętrza, wykonane z naturalnych lub organicznych materiałów, oczywiście utrzymane w palecie koloru bazowego. Ponadto z powodzeniem możemy łączyć różne kształty w pomieszczeniu monochromatycznym, tworząc całościową kompozycję na wysokim poziomie.
Podsumowanie
Wnętrza monochromatyczne wcale nie muszą być nudne. Zazwyczaj kojarzone z chodnym stylem skandynawskich, coraz częściej pokazują swoje nowe oblicze, w których stawiamy an odważne i śmiałe kolory. Tak naprawdę nie musimy mieć dużego mieszkania, by zdecydować się na ten styl. I z powodzeniem każde wnętrze może mieć swój własny kolor. Domownicy z całą pewnością będą mieli wiele frajdy z tego, że mogą wybrać nie tylko kolor bazowy, ale uczestniczyć w komponowaniu całości, poprzez szukanie dodatków. Pomieszczenia monochromatyczne będą doskonale prezentowały się w każdym obliczu, jeśli zachowany zdrowy rozsądek i umiar, dzięki czemu nie będziemy mieć uczucia przytłoczenia. Nowoczesność wcale nie musi być nudna – wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji, potrzeb i fantazji.